Britská vláda slibovala svým důvěřivým poplatníkům zlatý kšeft s recyklací evropského jaderného odpadu. Výsledek? Vybudované zařízení Sellafield Mixed-Oxide (MOX) se uzavírá pro nedostatek zájmu. Tento špás stál daňové poplatníky Velké Británie celkem 2,2 miliardy liber. Navíc interní audit odhalil další frašku.
Vládu tato zpráva zaskočila, protože plánuje postavit další zařízení podobného typu opět v Sellafieldu tím, že rozšíří již existující kapacity. Již jsme psali o tom, že se musí zbavit největších civilních zásob plutonia na světě, které již nelze skladovat v zastaralých zařízeních, odkud uniká radioaktivní materiál. Viz článek Likvidace hazardně uskladněného jaderného odpadu ve Velké Británii přijde na 70 miliard.
Po odpisu 2 miliard se v parlamentu rozpoutalo další kolo debaty. Vláda byla obviněna z diletantismu, protože slepě poslouchala atomovou lobby a nenechala si vypracovat žádné oponentní posudky. Hlavně britští Zelení upozorňují na to, že plány na nové MOX zařízení v Sellafieldu jsou vypracovávány se stejnou tupostí jako předchozí projekt. Vláda je prý v této věci zcela nepoučitelná.
Navíc další interní vládní zpráva doložila, že po omezování jaderné energie v Evropě díky levnějším alternativním zdrojům by stavba nového centra na obohacování uranu byla naprostým debaklem. Nové zařízení se vyplatí jen tehdy, pokud bude ročně produkovat 120 tun jaderného paliva a bude schopné pro něj najít kupce. Jenže stávající funkční zařízení v Sellafieldu za celou dobu své existence (10 let) vyrobilo pouhých 14 tun hotového paliva. Závod, jehož výrobní cena byla 1,4 miliardy liber, byl uzavřen v roce 2011. Když byl plánován v roce 1993, jeho cena za výstavbu měla být 280 miliónů liber. Cena vzrostla během stavby o 500 %.
Tak hospodaří jaderná lobby s penězi daňových poplatníků ve Velké Británii a pochopitelně i u nás. Je jasné, že všechny tyto gigantické prodělky jsou zahrnuty v ceně britské elektřiny. V Česku ovládaném jadernou lobby to nebude jinak. Někdo ten nový Temelín zaplatit musí.