Předchozí článek Fakta o Egyptě VI. aneb Proč uspěli islamisté v Tunisu trochu odbočil a vysvětlil důvody selhání islámské revoluce Muslimského bratrstva (MB). Nyní je třeba se vrátit hodně nazpět, až k Faktům II. Pokusy Mursího uplatit klíčové generály armády funkcemi v krajích a ponecháním všech ekonomických a vojenských výhod nestačily. Armáda nenávidí Muslimské bratrstvo (MB) z historických důvodů. Dejme slovo generálovi Amrovi, který řekl po masakru z 18. srpna 2013 zpravodaji Le Monde následující slova.
Tento generál byl odpovědný za boj proti teroru a obviňuje MB, že nechalo při červencové amnestii 2013 propustit několik tisíc nebezpečných islamistů. Narážka na rok 1990 odkazuje na zlatou dobu armády, která po zavraždění Anvara Sadata (1981) držela v zemi moc a během desetiletí výjimečného stavu popravovala a mučila politické vězně všeho druhu.
Dnes se nestalo nic jiného, než že armáda tato slova naplnila. Členové MB dostali v procesu 23. 3. 2014 tresty smrti. Speciální tribunál odsoudil celkem 529 osob za smrt jediného (!) policisty v provincii Al-Minya. Z odsouzených je zatím zadržených 153 osob, ostatní jsou na útěku. Nejde o nic jiného, než varování MB, že budou bez milosti postříleni, pokud někdy zvednou hlavu. Mezitím dále běží hromadný proces proti 20 zahraničním novinářům, kteří mají být odsouzeni za své reportáže.
A Západ mlčí. Šéf vojenského puče, generál Fattah el-Sísí prodělal zázračnou proměnu osobnosti. Při svržení prezidenta Mursího prohlásil, že armáda nechce uchvátit politickou moc v zemi. Následně po jím inscenovaných demonstracích prohlásil, že armáda si moc vezme se souhlasem lidu. A nyní, po připravených popravách MB, je souhlas lidu natolik markantní, že je třeba moc ležící na ulici konečně uchopit. Takže šéf puče se nyní vzdá svých vojenských funkcí a nechá se zvolit prezidentem. A Západ opět mlčí.
Egyptská demokracie tady neexistuje, pokud lid svobodně zvolí pučistu a šéfa vraždící armády za prezidenta. To je případ dvou moderních fašistů, Augusta Pinocheta a Francisca Franca, slavných masových vrahů a prezidentů. Jistě jde o formálně platnou proceduru, ale to z ní nedělá pravdu a právo. To by nový prezident musel aspoň pustit svého demokraticky zvoleného předchůdce z vězení, kde jej chce nechat žalovat za velezradu. Pokud bude proces stejně "férový" jako předešlá justiční poprava, pak Mursího čeká trest smrti. Demokratické síly v Egyptě se pak budou muset spojit s MB, aby zahájili novou vlnu odporu proti vojenské juntě. Bude zajímavé vidět, jak lidé typu prozápadních liberálů najdou společnou řeč s demokraticky smýšlejícími islamisty, kterým během jejich vládnutí nemohli přijít na jméno.