Události na Ukrajině dopadají na Poslaneckou sněmovnu stejně intenzivně jako na českou veřejnost. Každý to vnímá podle svých osobních preferencí. Zahraniční politika státu ale není a nemůže být určována osobními preferencemi ministrů. To mohlo do jisté míry platit za permanentně unaveného, až spícího knížete Karla Schwarzenberga. Ale i tehdy mělo hodnocení událostí pevné mantinely dané společnou politikou zemí EU.
Debata o událostech na Ukrajině proběhla na půdě PS už dvakrát. První jednání bylo hodně emotivní. Atmosféru během přijetí prvního usnesení dokresluje vystoupení Ministra zahraničních věcí ČR Lubomíra Zaorálka. Komentoval sankce USA a sankce z EU, hrozbu konfliktu s Ruskem, inspekce OBSE.
Tématu mezinárodních sankcí se věnuje mimořádná pozornost. V EU se má všeobecně za to, že tento výchovný nástroj přivede k rozumu nebo ke zhroucení každý stát. Viděno staletími, musí k tomu vždy dojít. Jen s tím Iránem se to trochu táhne - a přitom se tolik let sankcionuje a omezuje. V tomto případě sankce už trvají desetiletí a výsledek není vůbec žádný. Viz článek Iránské embargo: mediální mýtus a ekonomická realita. Restrikce hospodářské povahy poškozuje obě strany. Jeden neprodá a druhý nekoupí. Takto mizí základy vzájemně výhodné spolupráce. Izolace v korekci ještě žádného mukla nenapravila. Náznak v hlasu rozumu zazněl v dalším vystoupení pana ministra.
Vystoupení očitého svědka, pozorovatele u krymských voleb mělo ve sněmovně docela velký ohlas. Tím pozorovatelem u krymských voleb byl Poslanec Milan Šarapatka (Úsvit). Dejme mu slovo.
Na Krym jsem jel proto, abych mohl sledovat průběh vyhlášeného referenda, a především proto, abych se přesvědčil, co si o referendu, resp. o otázkách, na které má odpovědět, a o situaci na Ukrajině a na Krymu myslí ti, jichž se týká - obyčejní Rusové a Ukrajinci, kteří tam žijí. Oni se přece musejí rozhodnout, zda budou žít na Ukrajině, nebo v Rusku, a nikdo by jim do toho neměl mluvit.
Co se týká výsledku referenda, no, nevím. Mám sice nějaké vzdělání, ale nějak stále nechápu, proč by někdo, např. Rusko, falšoval volby, u kterých bylo z předchozích průzkumů předem jasné, jak dopadnou. Všechna mainstreamová média samozřejmě od nás chtěla během cesty na Krym i po návratu slyšet o ošklivých Rusech a hodných Ukrajincích, kterým se ubližuje.
Debata se přelévala zleva doprava a zase zprava doleva. Plky vířily sem a tam, věcné argumentace bylo pomálu. Fakty z nezávislých informačních zdrojů se poslanci na sněmovní rozpravě nepochlubili, zatím pro ně neexistujeme. Nakonec se přijalo toto usnesení. Usnesení Poslanecké sněmovny č. 184 pátek 21.března.2014
Aktuální situace na Ukrajině a postoj vlády České republiky
Poslanecká sněmovna
I. bere na vědomí informaci ministra zahraničních věcí o aktuální situaci na Ukrajině;
II. odmítá násilnou anexi části území Ukrajiny – Krymu ze strany Ruské federace. Tento postup je porušením mezinárodního práva;
III. podporuje vládu v jednáních o společném postupu v rámci Evropská unie, NATO a ostatních mezinárodních organizací při řešení situace na Ukrajině.
Usnesení PS č. 185
žádá vládu, aby se věnovala situaci českých krajanů na Ukrajině.
Reakce na masakr v Oděse
Události na Ukrajině pokračují v dosavadních kolejích. Ty vymezila neschopnost vládnoucí politické reprezentace jednat v zemi tak, aby si získala důvěru občanů. Viz tápání Zaorálka a jeho neschopnost vidět děsivá fakta, například pogrom v Oděse (Po masakru v Oděse již není cesty zpět). Zákon o zákazu ruštiny jako úředního jazyka přijatý v Kyjevě pučistickou vládou byl namířen jako hlaveň pušky na východ země. Že to nebylo moc chytré, o tom nemají pochyb ani v PS.
Za tohoto stavu se konala rozprava na půdě poslanecké sněmovny o aktuální situaci na Ukrajině a pozici vlády České republiky k masakru v Oděse 8. schůze, 7. května 2014. Bylo přijato toto usnesení, které navrhl pan poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL) a Pavel Holík (ČSSD).
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky podporuje konání svobodných a demokratických voleb na Ukrajině a vyzývá OBSE k vyslání dostatečného počtu pozorovatelů voleb.
(...)
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky odsuzuje násilí, ke kterému došlo dne 2. května v Oděse, a žádá nestranné vyšetření a potrestání viníků.
Dále vyjadřuje hlubokou lítost nad tragickými událostmi v Oděse a vyslovuje soustrast pozůstalým obětí.
Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek přednesl solidní zprávu o tom, co se skutečně stalo a co je dnes popisováno jako masakr. Zdůraznil, že viníci nejsou známi, že se udělaly chyby ve vyšetřování a došlo k propuštění části zadržených pravděpodobných pachatelů trestných činů. Byli odvoláni jak vyšetřovatelé, tak i gubernátor oblasti a zatím není žádný oficiální výsledek. Celý záznam najdete zde. Pan poslanec Karel Schwarzenberg (TOP09) pronesl jako obvykle moudro, které by se mělo do kamene tesat.
Škoda, že to má platit jen pro Krym a nikoliv pro prozatímní vládu v Kyjevě, pro Libyi, Sýrii, Jemen, Bahrajn, Kosovo, Izrael atd. Kníže se zatím neprobral do celkového stavu světa a vidí jeho ideální polovinu - tedy ideální z hlediska jeho vlastních zájmů a finančních preferencí. Fakt je ten, že mezinárodní právo už od dob jugoslávské války neplatí ani v Evropě, natož na Ukrajině. Co bylo před dvaceti lety respektovanou a uznávanou právní normou, to ztratilo legitimitu použitím intervenčních armád a dnešními válkami tzv. "čtvrtého typu". Nedotknutelnost hranic je jen prázdná fráze, která ta či ona strana používá jako klacek na někoho jiného. Za dva roky může být dočasná výhra totální prohrou, viz naše fakta o Sýrii. V okamžiku, kdy přestalo platit mezinárodní právo, je už možné úplně všechno. Za vládu vstoupil do rozpravy Ministr obrany ČR Martin Stropnický.
K tomu dodáváme jedno podstatné hledisko. Vždycky jde v první řadě o lidi a až potom jsou na řadě systémy vlády a rozdělení moci. Geopolitické mapy velmocenského vlivu mají na osudy států i lidí reálný dopad. Nakonec se stane jako v Oděse, že mrtví leží na ulicích. I když už jsou mrtví, pořád to jsou nevinní zavraždění lidé, což globálně myslícímu ministrovi nějak uniká. Ale je to herec a v partesu NATO hraje předem danou roli.
KSČ celkem zabodovala
Je škoda, že se k tématu Ukrajiny jen okrajově zmíní pozice KSČM. Proto představme pozici Místopředseda PSP, Vojtěcha Filipa
Nakonec se usnesení přijalo. Na prvním místě je podpora demokratických voleb, a potom odsouzení násilí. Trocha selského rozumu páni poslanci: když se v zemi střílí, těžko mluvit o normálních demokratických volbách. K tomu je potřeba funkčního politického systému se stranami, volební kampaň, nestranné sdělovací prostředky, shoda nad politickými programy a tak. Toto žádný importovaný pozorovatel OBSE nezajistí. A hlavně - ať se neplete do cesty bévépéčku s těžkým kulometem, v němž sedí představitelé národní gardy z Kyjeva. Z toho malého průzoru je totiž špatně vidět na lidi.