Síť pro postihování finanční kriminality (FinCEN) je úřad v působnosti amerického ministerstva financí.
Společnost FinCEN se sídlem ve Virginii byla vytvořena v dubnu 1990 ministerstvem financí jako celostátní síť pro analýzu zpravodajských informací z více zdrojů s cílem odhalovat, vyšetřovat a stíhat domácí i mezinárodní případy praní peněz a dalších finančních zločinů. V reakci na teroristické útoky 9/11 udělilo ministerstvo financí status oficiálního úřadu FinCEN v souladu se zákonem USA Patriot Act z října 2001. Tím se FinCEN stal i součástí Úřadu ministerstva financí pro terorismus a finanční zpravodajství (TFI).
Tento úřad shromažďuje finanční údaje, které hrají zásadní roli v boji proti praní špinavých peněz. A věřte nevěřte, v tomto úřadě seděla občanka USA a měla oprávněný pocit, že hledá nejenom nepoctivé daňové poplatníky, ale zločince, teroristy a podobnou havěť. A jak tak hledá v těch tisících transakcí, které by mohly být významné, uvědomila si, že pokutované transakce označené jako podezřelé jsou sice pokutovány, ale tím to končí. Banky platí pokuty, ale účtují je jako náklady, tedy odečítají je ze zisku a zároveň si tím kryjí záda proti skutečnému vyšetřování nezákonnosti finanční operace. Tedy jádrem našeho případu jsou takzvané zprávy o podezřelých aktivitách, vysoce důvěrné dokumenty, které jsou banky povinny předložit uskupení FinCEN, když je podezření, že zákazník páchá zločin nebo přesouvá ukradené peníze. Tato občanka jde s dobrým nápadem za svým šéfem, jen aby zjistila, že se nic neděje a když se skutečně nic nedělo dlouhou dobu, našla si cestu k zveřejnění.
Tato žena se jmenuje Natalie Mayflower Sours Edwardsová.
Netrvalo dlouho a její podíl na zveřejnění se dostal do rukou nejdříve policii a pak soudu a v loňském roce se Edwardsová přiznala k úniku záznamů reportérovi, kterého některé soudní dokumenty označují jako Jasona Leopolda z BuzzFeed News. Během soudního řízení se Edwardsová omluvila za zveřejnění záznamů FinCEN a tvrdila, že o svém zveřejnění informovala několik úřadů v rámci federální vlády. Soudkyně Woodsová namítala, že ačkoliv se může zdát, že Edwardsová byla zpočátku vedena poctivými úmysly, předání přísně tajných záznamů, které poskytla médiím, přesahovalo hranice všech jejích oprávněných obav o porušování zákona. Takže byla federálním soudcem Spojených států odsouzena k šesti měsícům vězení.
Po vynesení rozsudku BuzzFeed News poprvé přiznal, že Edwardsová byla zdrojem zhruba 2100 tajných zpráv z bank, které rozběhly vyšetřování souborů FinCEN. "Díky statečnosti paní Edwardsové mohly BuzzFeed News spolu se 108 mediálními organizacemi v Mezinárodním konsorciu investigativních novinářů publikovat soubory FinCEN, které odhalily finanční korupci v globálním měřítku," řekl mluvčí BuzzFeed News Matt Mittenthal.
Toto vyšetřování skutečně pomohlo inspirovat velké reformy a právní kroky ve Spojených státech, EU a zemích po celém světě. V soudních spisech se Edwardsová presentovala jako "práskačka", která se obrátila na média, aby odhalila pochybení ve výkladu zákona. Věřila, že úředníci ministerstva financí nezákonně odložili citlivá finanční data o občanech USA a že FinCEN možná neposkytl Kongresu USA úplné informace o vyšetřování ruského zasahování do amerických voleb.
Ben Smith, bývalý šéfredaktor BuzzFeed News, nyní mediální publicista pro New York Times, rozhodnutí kritizoval. "Tato žena půjde na šest měsíců do vězení za svou roli při odhalování systémové globální finanční korupce a a za inspirování k právním změnám po celém světě," napsal na tweetu. Poté, co se BuzzFeed News a další partneři obrátili na ministerstvo financí se zjištěními z vyšetřování, ministerstvo oznámilo plán „řešení vyvíjejících se hrozeb nedovoleného financování“. Nejvyšší newyorský bankovní regulátor, který hraje velkou roli při policejní kontrole globálních bank, uznal, že špinavé peníze metastázovaly „do útrob finančních institucí“.
Klíčoví členové Kongresu připsali souborům FinCEN důležitou roli při závěrečném prosazování zákona o transparentnosti podniků, největší revizi americké politiky boje proti praní peněz za generaci. Úřady v Libérii, na Seychelách, ve Velké Británii a v Thajsku zahájily vyšetřování a zákonodárci v Evropském parlamentu požadovali agresivnější přístup k boji proti praní peněz.
BuzzFeed News ve svém prohlášení poukázal na reformy vyvolané právě tím přesvědčivým množstvím souborů, které Natálie umožnila zveřejnit. "Natalie Mayflower Sours Edwards je statečná informátorka," řekl Mittenthal, mluvčí BuzzFeed News. "Bojovala za to, aby varovala veřejnost před vážnými riziky pro americkou národní bezpečnost, nejprve prostřednictvím oficiálního procesu a poté prostřednictvím tisku." Udělala to navzdory osobnímu riziku, protože věřila, že to dluží zemi, kterou miluje. “
Ředitel ICIJ Gerard Ryle v prohlášení uvedl: „Soubory FinCEN poprvé ve forenzních podrobnostech odhalily, jak mocné globální banky vědomě profitují z korupce a jak úřady po celém světě umožňují rozkvět stínové ekonomiky." Natalie Mayflower Sours Edwardsová viděla důkazy o masivním globálním protiprávním jednání a riskovala svou svobodu, aby veřejnost informovala.
Přes zastrašování slušných lidí nás v odhalování a označování zločinců a jejich praktik ve finančním světě, ve světě válek a zbrojení nemohou zastavit ani soudci jako Gregory Woods z Southern District of New York, který nařídil Natalii dodatečný trest dohledu na tři roky po výkony trestu, protože, jak řekl: "Zneužila důvěry a porušila zákon, který měl zastavit zločince." Jistě zcela netušil, ale opravdu netušil, že dotyčný zákon zločince podporovoval.
Zdroje:
- https://www.buzzfeednews.com/article/davidmack/fincen-natalie-mayflower-sours-edwards-sentencing
- https://www.icij.org/investigations/fincen-files/
- https://www.justice.gov/usao-sdny/pr/former-senior-fincen-employee-sentenced-six-months-prison-unlawfully-disclosing
- https://www.icij.org/investigations/fincen-files/
- https://www.icij.org/investigations/fincen-files/eu-to-propose-watchdog-to-tackle-anti-money-laundering-failures-exposed-by-fincen-files/
Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!