Pod generálním prokurátorem Ericem Holderem se opět kymácí židle, tentokrát hodně. Může zato bezpečnostní paranoia Obamovy vlády, která pod záminkou boje proti terorismu nechala řádit v zemi špionážní agentury a fízlovací skupiny stejně intenzivně jako za zlatých časů prezidenta Bushe a jeho vojenské ruky Cheneyho. Jenže tentokrát jsou Republikáni v opozici vůči prezidentovi a vůbec se jim jeho praxe nelíbí.

Psali jsme o zákonech kolem sledovacího matrixu, které Obama podepsal, včetně Guantánama, cíleného vraždění drony a dalších závažných porušeních ústavy USA. Nyní se Obama a jeho prezidentský tým dostal do aféry podobné Nixonově Watergate.

O co jde? V pondělí ohlásila zpravodajská stanice AP, že bylo odposloucháváno 20 telefonních linek, které používalo pro zpravodajská hlášení více než 100 novinářů. Ministerstvo spravedlnosti, CIA a federální policie tak dostaly na stůl důvěrné zprávy novinářů z mnoha důležitých novin usazených v New Yorku, Washingtonu a Hartfordu, a to mezi dubnem a květnem 2012.

Novináři označili odposlechy za "masivní a bezprecedentní vloupání" a žádají Holderovu hlavu. Tím se připojili k tažení Republikánů, kterým tento generální prokurátor a blízký přítel Obama už dávno nevyhovuje z mnoha důvodů.

Holder se bránil na včerejší tiskovce s tím, že on sám žádný příkaz ke sledování nedal a prý o něm ani nevěděl. Příkaz k odposlechům prý vyšel od jeho zástupce (Deputy Attorney General) jménem Jim Cole, který řešil nezdařený pokus o teroristický atentát v květnu 2012. V rámci tohoto vyšetřování byly nařízeny odposlechy.

Holder si ovšem neodpustil poznámku, že prozrazením odposlechů agenturou AP byli "američtí občané vystaveni nebezpečí". Jak jsme psali v nedávném článku, většina Američanů dnes považuje za reálné nebezpečí vlastní vládu, která systematicky postupuje proti zájmům občanů. Zrovna jako v tomto případě, kdy účelově porušila svobodu tisku a ani se za to nehodlá omluvit.